Wszystko Dla NiejPortal dla kobiet

Gwarancja czy reklamacja?

Gwarancja czy reklamacja?

Lodówka zepsuła się po tygodniu użytkowania? „Nieprzemakalny” płaszcz chłonie wodę jak gąbka? Jako kupujący masz dwa sposoby dochodzenia swoich praw: skorzystanie z gwarancji albo zareklamowanie produktu.

1. CZY GWARANCJA NIE JEST TYM SAMYM CO PRAWO DO REKLAMACJI?

Nie. Wydanie gwarancji jest dobrowolnym zobowiązaniem, które może (ale nie musi) złożyć sprzedawca, dystrybutor, producent albo importer produktu. W umowie gwarancyjnej powinny się znaleźć zapisy o uprawnieniach kupującego, adresie udzielającego gwarancji oraz czasie jej trwania. A także informacja o tym, że gwarancja nie zmienia uprawnień kupującego wynikających z prawa do reklamacji.

Do reklamacji na podstawie niezgodności towaru z umową mamy ustawowe prawo (niezależne od woli sprzedającego i przysługujące wszystkim kupującym). Sprzedawca odpowiada za wadę produktu (np. gdy od początku nie nadaje się on do użytku lub przestaje działać po jakimś czasie) oraz za to, że produkt nie ma cech obiecywanych przy sprzedaży (np. nieprzemakalne buty przemakają) przez dwa lata.

Uwaga: Reklamację składasz u sprzedawcy. Żeby to zrobić, musisz posiadać jedynie dowód zakupu. Natomiast by skorzystać z gwarancji, zazwyczaj trzeba przedstawić ważny dokument gwarancyjny w siedzibie tego, kto jej udzielił, a więc nie zawsze w sklepie, ale np. u dystrybutora czy producenta.

2. ILE MOŻE TRWAĆ NAPRAWA I JAKI POWINIEN BYĆ CZAS OBOWIĄZYWANIA GWARANCJI?

Czas dokonywania napraw albo wymiany sprzętu na sprawny zależy jedynie od tego, do czego zobowiązał się udzielający gwarancji. To samo dotyczy również terminu, w którym działa gwarancja (choć jeśli w warunkach nie określono czasu jej trwania, przyjmuje się, że wynosi on dwa lata). Warto przyjrzeć się warunkom czasu obowiązywania gwarancji w umowie. Bywa (szczególnie w przypadku kosztownych towarów takich jak samochody, meble czy tzw. duże AGD), że czas ważności uprawnień gwarancyjnych to nawet 5-10 lat albo że gwarancja została udzielona bezterminowo (czyli na zawsze). Uwaga: Niektórzy sprzedawcy wykorzystują naszą nieznajomość przepisów i oferują np. „przedłużoną gwarancję”. W praktyce okazuje się, że za tym hasłem reklamowym kryje się jedynie polisa, której stroną jest firma ubezpieczeniowa.

A zakres ubezpieczenia to np. uszkodzenie w wyniku nieszczęśliwego wypadku, i w większości przypadków nie ma zastosowania, a sprzęt trzeba naprawić na własny koszt Może się również zdarzyć, że czas ważności gwarancji będzie dużo krótszy niż okres, w którym kupującemu przysługuje prawo reklamacji. Ale tu warto wiedzieć, że jeśli kupiłaś towar z gwarancją na cztery miesiące, a po pięciu okazało się, że ma on wadę, wciąż możesz go reklamować. Do chwili aż od zakupu miną dwa lata.

Na zgłoszenie wady produktu w ramach reklamacji masz dwa miesiące od chwili jej zauważenia. Warto też pamiętać, że nawet jeśli udzielający gwarancji twoich roszczeń nie uzna, także możesz złożyć reklamację.

3. CZY GWARANCJA MOŻE NIE OBEJMOWAĆ PEWNEGO TYPU USZKODZEŃ?

Firma udzielająca gwarancji ma prawo dowolnie ustalić zakres tego świadczenia.

Zaznaczenie, że są uszkodzenia, których gwarancja nie obejmuje albo że w określonych sytuacjach tracimy uprawnienia (np. w przypadku komputerów takim wyłączeniem jest zwykle zainstalowanie oprogramowania innego niż to dostarczane lub zalecane przez producenta) jest więc zgodne z prawem. Jednak te wykluczenia dotyczą jedynie uprawnień gwarancyjnych, więc nadal mamy prawo reklamować towar, jeśli np. nie działa, jak powinien, uległ uszkodzeniu itp.

4. CZY TRZEBA ZACHOWAĆ ORYGINALNE OPAKOWANIE?

To zależy od tego, czy taki zapis znalazł się w warunkach gwarancji. Jeśli tak jest, a ty pozbyłaś się już opakowania, pozostaje ci skorzystać z prawa do reklamacji. W takim przypadku z całą pewnością nikt nie ma prawa wymagać od ciebie dostarczenia towaru w oryginalnym opakowaniu.

Kiedy opłaca się reklamować zakup

Skorzystać z ustawowego prawa do reklamowania towaru opłaca się, gdy warunki zapisane w gwarancji są mniej korzystne niż to, co zapewnia nam ustawa. Reklamację u sprzedawcy lepiej jest złożyć także wtedy, gdy kupiliśmy produkt firmy, która nie ma w Polsce przedstawicielstwa ani punktów serwisowych. Wtedy mamy szansę na szybsze załatwienie sprawy, bo na rozpatrywanie jej w odległej siedzibie firmy czy ściąganie części z zagranicy czeka się dość długo.

ZASADY REKLAMACJI:

1. Reklamację możesz złożyć pisemnie, ustnie, telefonicznie albo mailowo. Forma pisemna z potwierdzeniem odbioru przez sprzedawcę jest jednak najbardziej korzystna.

2. W reklamacji muszą się znaleźć: data zgłoszenia, dane sprzedawcy i kupującego, informacja, jaki towar reklamujesz i dlaczego, oraz to, czy oczekujesz naprawy, czy wymiany.

3. Sprzedawca ma obowiązek ustosunkować się do twojej reklamacji w ciągu 14 dni od jej otrzymania. Jeśli tego nie zrobi, możesz uznać, że reklamacja została przyjęta, a jej adresat zgodził się na twoje roszczenia.


Więcej artykułów kategorii

Dom

Jak zadbać o dom? Jak zadbać o dom? Zobacz jak łatwo uporządkować sobie niektóre sprawy w domu! Czytaj Więcej

Dom

Gwarancja czy reklamacja? Gwarancja czy reklamacja? Zwrot pieniędzy przez sprzedawcę czy bezpłatna naprawa wykonywana przez producenta... Sprawdź, na jakiej podstawie skuteczniej się tego domagać. Czytaj Więcej

Dom

Kwiaty do domu na nowy rok Kwiaty do domu na nowy rok Gdy za oknem zimno i ciemno, lubimy mieć w domu choć małą kwitnącą roślinę. Zwłaszcza po Nowym Roku, kiedy... Czytaj Więcej

Dom

Nowoczesny dom i ogród Nowoczesny dom i ogród To przepych połączony z prostotą. Sprawia, że wnętrze nabiera elegancji i finezji. Czytaj Więcej

Dom

Kulturalny sylwester Kulturalny sylwester Ostatnią noc w roku warto spędzić nie tylko w świetnym nastroju, ale także z klasą. Czytaj Więcej

Dom

Dbamy o kwiaty! Dbamy o kwiaty! Sekret balkonów i ogródków skąpanych w kolorowych pąkach? Idealny dobór roślin! Czytaj Więcej

Dom

Ziołowy miniogród Ziołowy miniogród Za oknem szaro i smutno, a u ciebie w kuchni - pełnia lata! Wszystko dzięki ziołom, które można bardzo łatwo uprawiać na parapecie i... nie tylko! Czytaj Więcej

Dom

Kilka sposobó na pranie Kilka sposobó na pranie Ale my się nie boimy! Znamy kilka sprawdzonych sposobów, aby rzeczy w praniu się nie niszczyły i cieszyły nas jeszcze bardzo długo. Czytaj Więcej

Najnowsze

Spaghetti z klopsikami Spaghetti z klopsikami
Proste napoje i przekąski Proste napoje i przekąski
4 szybkie i kolorowe dania 4 szybkie i kolorowe dania
Jak zadbać o dom? Jak zadbać o dom?
7 trików na pozbycie się złości 7 trików na pozbycie się złości
Jak poskromić złość? Jak poskromić złość?
6 nawyków pomocnych przy częstym podróżowaniu 6 nawyków pomocnych przy częstym podróżowaniu
5 rad na poprawę urody 5 rad na poprawę urody
5 modnych domowych nawyków 5 modnych domowych nawyków
5 wiosennych zmian w życiu 5 wiosennych zmian w życiu
Jeannette Kalyta Jeannette Kalyta
Emma Kiworkowa Emma Kiworkowa
Jak wykonać plecionki? Jak wykonać plecionki?
Nowoczesna klinika urody Nowoczesna klinika urody
Problem z cieniami pod oczami? Problem z cieniami pod oczami?
Czy używać mleczka do włosów? Czy używać mleczka do włosów?
Jak przygotować nogi na lato? Jak przygotować nogi na lato?
Savoir Vivre w codziennych sytuacjach Savoir Vivre w codziennych sytuacjach
Wpływ kredytów na dzieci Wpływ kredytów na dzieci
Wspólny, małżeński kredyt w banku Wspólny, małżeński kredyt w banku
Frankowiczka wygrała z nieuczciwym bankiem Frankowiczka wygrała z nieuczciwym bankiem
Odczucia wobec bezdomnych Odczucia wobec bezdomnych
Babcia za kierownicą! Babcia za kierownicą!
Praca kobiety w policji Praca kobiety w policji
Hity na lato 2017! Hity na lato 2017!
Jakie okulary do jakiej twarzy? Jakie okulary do jakiej twarzy?
Topowa kreacyjna letnia kolekcja Topowa kreacyjna letnia kolekcja
Joanna Żółkowska i Paulina Holtz Joanna Żółkowska i Paulina Holtz
Barbara i Małgorzata Bursztynowicz Barbara i Małgorzata Bursztynowicz
Horoskop na lipiec 2017 Horoskop na lipiec 2017
Gwarancja czy reklamacja? Gwarancja czy reklamacja?
Dlaczego nie robić dzieciom zdjęć? Dlaczego nie robić dzieciom zdjęć?
Z dobrej zabawy, paskudna afera Z dobrej zabawy, paskudna afera
Kwiaty do domu na nowy rok Kwiaty do domu na nowy rok
Jak nie chorować? Jak nie chorować?
Czym jest terapia hormonalna? Czym jest terapia hormonalna?
Chński horoskop 2017 Chński horoskop 2017
Jak szybko uspokoić swoje emocje? Jak szybko uspokoić swoje emocje?
Jak polubić nowego szefa? Jak polubić nowego szefa?
10 życiowych trików 10 życiowych trików