Wszystko Dla NiejPortal dla kobiet

Dlaczego nie robić dzieciom zdjęć?

Dlaczego nie robić dzieciom zdjęć?

Co ma powiedzieć 42-letnia Katarzyna, mama 14-letniej Kamili? Pracuje w dziale kadr w dużej łódzkiej firmie, zawsze uważała na to, co publikuje, pisze w sieci. A mimo to jej dziecko z jej winy też padło ofiarą nagonki w internecie.

- Nie wiem, od czego zacząć...

- Katarzyna jest wyraźnie zawstydzona. - Może od tego, że nie wrzucam na Facebook czy Instagram po 10 fotek dziennie ze swojego życia. Jeśli już coś uwieczniam na fotografii, to dla siebie i bliskich. Raczej od święta i to najczęściej na prośbę rodziny, która chce zobaczyć, jak rosną mi dzieci (mam dwójkę) albo na jaki kolor ufarbowałam włosy.

Właśnie dlatego na każdym z portali społecznościowych uważnie wybierała ustawienia, które pozwalały jej decydować, kto może, a kto nie powinien zobaczyć danych fotografii.

PRYWATNOŚĆ NIE ISTNIEJE

- A mimo to przydarzyło się coś, co teoretycznie zdarzyć się nie mogło. Zdjęcia z mojego smartfonu znalazły się w sieci.

Pokazuje telefon, który dostała w prezencie od męża na 40. urodziny. Zakochała się w mnogości funkcji, łatwym dostępie do internetu, dużym wyświetlaczu. - Zalogowałam się na kilku portalach społecznościowych. Mąż żartował, że się odmładzam, że takie rzeczy są dobre, ale dla naszych dzieci - opowiada, lecz słychać wjej głosie gorzką ironię. - Nie zwracałam uwagi na jego docinki. Bawiłam się dobrze i zauważyłam, że wiele moich koleżanek też. Świat przeniósł się dzisiaj do sieci. Ludzie chwalą się w nim kotami, domem, tym, co jedli na śniadanie czy obiad.

Takie czasy

Katarzyna na dowód pokazuje profile swoich koleżanek.

- A na moich profilach teraz, o, pustka! - pokazuje. - Wyczyściłam wszystko. Z pamięci telefonu wykasowałam większość fotografii. Zostawiłam tylko te, że tak powiem, bezpieczne.

Katarzyna jakby wyraźnie odwleka przejście do sedna opowieści. - Każdy z nas fotografuje miłe, fajne chwile. Chce je uwiecznić, a pod ręką ma nie aparat fotograficzny, ale smartfon - zaczyna. - Podczas ostatnich wakacji pojechaliśmy z trzema zaprzyjaźnionymi rodzinami pod Karwię. Od lat wynajmujemy razem domek, w dzień spędzamy czas na plaży, wieczorem przy grillu albo na spacerze.

W te wakacje ktoś powiedział im o w miarę niezadeptanej plaży. Wybrali się na nią zmęczeni potwornym tłokiem w okolicy. Przeszli prawie trzy kilometry przez las, ale dotarli w rzeczywiście zupełnie puste miejsce.

- Było fantastycznie - opowiada. - Żadnych straganów, parawanów. My, dorośli, w euforii, dzieciaki w jeszcze większej biegały i pływały w morzu. Moja Kamila miała na sobie nowy kostium, który kupiła dzień wcześniej w Wejherowie. Patrzyłam na nią i pomyślałam, że jest jej w nim naprawdę ładnie. Odruchowo sięgnęłam po aparat i gdy przysiadła przy mnie, zrobiłam jej kilka zdjęć. Żachnęła się, bo akurat rozwiązała się jej góra i podtrzymywała stanik z przodu dłońmi, ale pstryknęłam raz i drugi, po czym pomogłam jej ten stanik zawiązać.

Z wakacji Katarzyna przywiozła łącznie blisko setkę fotek. Odkładała na później przegranie ich do komputera. Nie miała czasu w wirze codziennych zajęć. - pewnie jeszcze długo bym o nich nie pamiętała, gdyby nie to włamanie do mojego telefonu - opowiada. - Do dziś nie mam pojęcia, kiedy i jak to się stało.

Jednego jest pewna: na pewno nigdy, nigdzie i nikomu zdjęć z wakacji nie udostępniała.

No, może tylko raz, jak puściła przyjaciółce fotkę z restauracji w Jastrzębiej Górze, gdzie wybrali się całą ekipą na rybkę.

- A już miesiąc później moje prywatne zdjęcia znalazły się w sieci - opowiada.

- Mało tego: ktoś zabawiał się nimi i wrzucał je na różne moje konta!

Nie było na nich nic strasznego. Ale była tam jednak i fotka Kamili, którą złapałam wtedy, na plaży. Ładne ujęcie, ale bardzo zmysłowe. Ona mruży oczy od słońca, jedną ręką podtrzymuje spadający kostium, widać dosłownie kawałeczek jej piersi.

Zdjęcia na którejś ze stron internetowych znalazły dwie koleżanki jej córki. Podobno, jak dziś twierdzą, były na popularnym portalu, do którego była załogowana także Katarzyna.

Od razu wychwyciły ujęcia Kamili z biustonoszem i zachwyciły się nimi, przesłały w dobrej wierze innym znajomym. Nie widziały w tym nic złego. - Dla nich Kamilka wyszła po prostu ślicznie i z czystej sympatii chciały pokazaćją innym - mówi Katarzyna. - Ale dla chłopaków z jej szkoły to zdjęcie było tak mocno erotyczne, że zaczęli je rozpowszechniać z głupimi komentarzami. Kamila dowiedziała się o tym i była załamana. Za całą sytuację winiła tylko mnie. I poniekąd miała rację. Poszłam do znajomego informatyka, który powiedział, że tak naprawdę żadne zdjęcie w naszym komputerze czy telefonie nie jest bezpieczne, jeśli to urządzenie podłączone jest do sieci. Że w zabezpieczeniach jest mnóstwo luk, przez które haker czy ktoś dla zabawy może się włamać na nasze konta, przejrzeć nasze zasoby. „Nawet te aplikacje, które mają niszczyć wiadomość po jej wyświetleniu przez adresata, całkiem jej nie usuwają”, tłumaczył mi. Przejrzał mi też smartfon i złapał się za głowę. Okazało się, że nie mam zainstalowanego żadnego antywirusa. Jak podpiął urządzenie pod swój sprzęt diagnostyczny, dodał, że cały telefon jest zainfekowany. Ktoś po prostu buszował po nim, jak po własnym domu.

JEŚLI ZDJĘCIA, TO NA KLISZY

Katarzyna była oszołomiona.

Na co komu dostęp do jej smartfonu? Informatyk wyjaśnił jej, że hakerzy czasem dla zabawy włamują się do niezabezpieczonych urządzeń.

- Robią w nich sieczkę - opowiada Kasia. - Nawet nie wiesz, że szperają ci w osobistych notatkach czy fotach. Pewnie przypadkiem powrzucali zdjęcia Kamili razem z innymi, poszły w świat i stąd kłopoty.

Dziękuje losowi, że dał jej twardą z charakteru córkę. Kamila wściekła się na matkę, ale nie schowała głowy w piasek. Katarzyna wysyłała do autorów komentarzy wiadomości, że jeśli ich nie usuną, spotkają się z nią u prokuratora. Zadziałało.

- A ja dziękowałam opatrzności za to, że nie zrobiłam przez przypadek bardziej niebezpiecznych zdjęć. Przecież ten podtrzymywany stanik mógł jej upaść i co wtedy? Zastanawiam się ciągle, jak to możliwe, że nie mamy prawa do prywatności? Że mój własny telefon nie daje mi poczucia bezpieczeństwa. Mój komputer może przejąć ktokolwiek, nawet z drugiego końca świata. To mnie przerasta i przeraża!

Córka powiedziała w końcu Katarzynie, że rozumie to, co się stało, że same sobie z koleżankami przesyłały często zdjęcia, gdy coś przymierzały w sklepie i robiły „głupie” miny. I teraz po tej sprawie, zrozumiały, że jeśli ktoś to przejmie, to możesz do końca życia mieć „przerąbane”.

O całej sprawie nie informowały ani policji, ani prokuratury. Katarzyna oddała tylko smartfon znajomemu informatykowi, żeby zauktualizował oprogramowanie i zainstalował antywirus. - Ale ostrzegł od razu, że na każdy zamek znajdzie się wytrych - opowiada. - Zaśmiał się, że jak chcę mieć kontrolę nad zdjęciami, to powinnam robić je na kliszy i trzymać ją w bankowym sejfie.

JAK DBAĆ 0 BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

Wielu z nas wydaje się, że jeśli pracujemy na naszym komputerze, naszym smart-fonie czy naszym tablecie, to nikt nie jest w stanie przejąć z niego zdjęć, kontaktów, wiadomości czy notatek. Ale prawda jest brutalna - podłączenie do sieci automatycznie rodzi takie ryzyko. Niestety, nie ma idealnych form ochrony przed hakerami czy wyłudzaczami danych.

Ale można ryzyko ich ataku zminimalizować. Utrudnić pracę przestępcom.

1. Trzeba zainstalować sprawdzony program antywirusowy. Opracowane są one nie tylko z myślą o komputerach, ale i innych urządzeniach elektronicznych. Są zazwyczaj płatne, ale istnieją też czasem ich podstawowe wersje użyczane za darmo. Warto jednak przed wybraniem antywirusa poczytać o jego wadach i zaletach.

2. Program taki musi być regularnie aktualizowany. Każdego dnia pojawiają się i nowe wirusy, i nowe luki w zabezpieczeniach.

3. Nie podłączajmy się do każdej, publicznej sieci Wi-Fi. Te niezabezpieczone są często polem do popisu dla różnej maści włamywaczy.

4. Jeśli chcemy mieć pełne bezpieczeństwo danych, zrzucajmy je na dysk, którego nie podłączamy do sieci.

5. Zdjęcia lepiej robić aparatem niepodłączonym do sieci.

6. Unikajmy wchodzenia na podejrzane strony: z zaskakującymi promocjami, cudownymi ofertami, bazą darmowych filmów czy materiałami dla dorosłych itp. Często właśnie na nich kryją się wirusy.


Więcej artykułów kategorii

Rodzina

6 trików na pozbycie się złości 7 trików na pozbycie się złości Zobacz jak w krótkim czasie pozbyć się złości w każdej sytuacji. Czytaj Więcej

Rodzina

Jak poskromić złość? Jak poskromić złość? Czasem wystarczy małe ognisko zapalne: zwracający ci uwagę mąż, trąbiący kierowca na drodze, niemiła pani w okienku, i... Czytaj Więcej

Rodzina

Savoir Vivre w codziennych sytuacjach Savoir Vivre w codziennych sytuacjach Savoir vivre to nie tylko dobre zachownaie przy stole, ale także w innych sytuacjach. Czytaj Więcej

Rodzina

Wpływ kredytów na dzieci Wpływ kredytów na dzieci Czy kredyt oraz wysokość zaciągniętego kredytu wpływa na dzieci? Czytaj Więcej

Rodzina

Wspólny, małżeński kredyt w banku Wspólny, małżeński kredyt w banku Niestety często zdarza się tak, że małżeństwa się rozpadają, a kredyty zostają.. Czytaj Więcej

Rodzina

Dlaczego nie robić dzieciom zdjęć? Dlaczego nie robić dzieciom zdjęć? Czy robienie zdjęć i wrzucanie ich do Internetu nie niesie żadnych konsekwencji? Czytaj Więcej

Rodzina

Z dobrej zabawy, paskudna afera Z dobrej zabawy, paskudna afera Każdego dnia i my, i nasze nastoletnie dzieci fotografujemy telefonami siebie i przyjaciół. Jesteśmy pewni, że te fotografie zobaczą tylko ci, którym chcemy je pokazać. Czytaj Więcej

Rodzina

Jak szybko uspokoić swoje emocje? Jak szybko uspokoić swoje emocje? Ktoś wyprowadził cię z równowagi. Przed oczami robi ci się czarno, a serce bije jak szalone. Co zrobić, by szybko się opanować i nie dopuścić do wybuchu? Czytaj Więcej

Rodzina

Rozkręcanie domowej imprezy Rozkręcanie domowej imprezy Styl łączący elegancję i sportowy luz zachwyca kobiecością i skutecznie odejmuje lat! Idea? Czytaj Więcej

Rodzina

Inwestowanie dla wszystkich Inwestowanie dla wszystkich Zastanawiasz się, gdzie ulokować swoje pieniądze? W jaki sposób nimi zarządzać, żeby mogty przynosić ci zysk? Czytaj Więcej

Rodzina

Jak postępować z rocznym dzieckiem? Jak postępować z rocznym dzieckiem? Jest wiele sytuacji, gdy stoimy przed dylematem jak postąpić. Postaramy się rozwiać wątpliwości. Czytaj Więcej

Rodzina

Rodzina partnera Rodzina partnera Nie bez powodu stare powiedzenie głosi: chcesz wiedzieć, jakim będzie mężem, poznaj jego rodzinę. Czytaj Więcej

Rodzina

Niebezpieczne imprezy Niebezpieczne imprezy 8 GODZIN -po takim czasie od zażycia substancja GHB znika z krwi, a po 12 nie wykaże jej nawet badanie moczu. Czytaj Więcej

Rodzina

Walka o alimenty Walka o alimenty Mimo wyroku sądu, nie dostajesz należnych ci pieniędzy? Nie poddawaj się! Ekspert wyjaśnia, co zrobić krok po kroku, by dłużnik w końcu zaczął płacić! Czytaj Więcej

Rodzina

Niezbezpieczeństwa w sieci Niezbezpieczeństwa w sieci Większość rodziców boi się, że ich dzieci surfujące w sieci spotka coś złego. Radzimy, jak możemy je przed tym ustrzec. Czytaj Więcej

Rodzina

Zabawy dla dziecka Zabawy dla dziecka Latem zachęcaj malca do aktywności, które wspomagają jego rozwój. Oto kilka z nich. Czytaj Więcej

Rodzina

Zasady pielęgnacji niemowląt Zasady pielęgnacji niemowląt Nawet, jeśli wydaje Ci się, że pielęgnacja małego dziecka jest super łatwa... Czytaj Więcej

Najnowsze

Spaghetti z klopsikami Spaghetti z klopsikami
Proste napoje i przekąski Proste napoje i przekąski
4 szybkie i kolorowe dania 4 szybkie i kolorowe dania
Jak zadbać o dom? Jak zadbać o dom?
7 trików na pozbycie się złości 7 trików na pozbycie się złości
Jak poskromić złość? Jak poskromić złość?
6 nawyków pomocnych przy częstym podróżowaniu 6 nawyków pomocnych przy częstym podróżowaniu
5 rad na poprawę urody 5 rad na poprawę urody
5 modnych domowych nawyków 5 modnych domowych nawyków
5 wiosennych zmian w życiu 5 wiosennych zmian w życiu
Jeannette Kalyta Jeannette Kalyta
Emma Kiworkowa Emma Kiworkowa
Jak wykonać plecionki? Jak wykonać plecionki?
Nowoczesna klinika urody Nowoczesna klinika urody
Problem z cieniami pod oczami? Problem z cieniami pod oczami?
Czy używać mleczka do włosów? Czy używać mleczka do włosów?
Jak przygotować nogi na lato? Jak przygotować nogi na lato?
Savoir Vivre w codziennych sytuacjach Savoir Vivre w codziennych sytuacjach
Wpływ kredytów na dzieci Wpływ kredytów na dzieci
Wspólny, małżeński kredyt w banku Wspólny, małżeński kredyt w banku
Frankowiczka wygrała z nieuczciwym bankiem Frankowiczka wygrała z nieuczciwym bankiem
Odczucia wobec bezdomnych Odczucia wobec bezdomnych
Babcia za kierownicą! Babcia za kierownicą!
Praca kobiety w policji Praca kobiety w policji
Hity na lato 2017! Hity na lato 2017!
Jakie okulary do jakiej twarzy? Jakie okulary do jakiej twarzy?
Topowa kreacyjna letnia kolekcja Topowa kreacyjna letnia kolekcja
Joanna Żółkowska i Paulina Holtz Joanna Żółkowska i Paulina Holtz
Barbara i Małgorzata Bursztynowicz Barbara i Małgorzata Bursztynowicz
Horoskop na lipiec 2017 Horoskop na lipiec 2017
Gwarancja czy reklamacja? Gwarancja czy reklamacja?
Dlaczego nie robić dzieciom zdjęć? Dlaczego nie robić dzieciom zdjęć?
Z dobrej zabawy, paskudna afera Z dobrej zabawy, paskudna afera
Kwiaty do domu na nowy rok Kwiaty do domu na nowy rok
Jak nie chorować? Jak nie chorować?
Czym jest terapia hormonalna? Czym jest terapia hormonalna?
Chński horoskop 2017 Chński horoskop 2017
Jak szybko uspokoić swoje emocje? Jak szybko uspokoić swoje emocje?
Jak polubić nowego szefa? Jak polubić nowego szefa?
10 życiowych trików 10 życiowych trików