Wszystko Dla NiejPortal dla kobiet

Z dobrej zabawy, paskudna afera

Z dobrej zabawy, paskudna afera

- Z policją miałam dotychczas kontakt tylko przy kontroli drogowej - 45-letnia Wiesława z Wrocławia mówi szybko, nerwowo, - A teraz przesłuchania, wezwania do prokuratury, pewnie sprawa w sądzie.

Siedzimy przy stole w zadbanym, nowoczesnym mieszkaniu w bloku. Obok matki niespełna 15-letnia Ania. Wzrok spuszczony na blat stołu, ręce splecione pod nim, na kolanach.

- No już, jeśli nie chcesz do tego wracać, ja opowiem - mówi Wiesława, kiedy widzi wstyd i skrępowanie dziecka.

- Rozmawiałyśmy nieraz o tym, że to był idiotyzm, ale cała reszta już nie wynika z twojej winy.

Przytula nastolatkę. Bierze dwa łyki herbaty, parząc sobie usta. Wzdycha.

TYLKO NIEWINNE WYGŁUPY

Historia kłopotów Ani zaczyna się ponad dwa lata temu, kiedy poszła do gimnazjum. - Stworzyła z kilkoma poznanymi tam dziewczynami zgraną paczkę - opowiada mama dziewczynki.

- Cieszyłam się nawet, że wtopiła się w towarzystwo. Miała z kim pogadać, zjeść śniadanie na przerwie czy pójść na spacer. Dnia bez siebie wytrzymać nie mogły. Telefony, SMS-y, czaty. Gdy pytałam ją, co w szkole, nigdy nie narzekała. Wydawało się, że nie mogła trafić do lepszej klasy.

- Raz widziałam je z daleka na pętli autobusowej koło naszego osiedla - wspomina.

- Rozbawione, rozkrzyczane. Jak to nastolatki. Uśmiechnęłam się pod nosem i poszłam dalej. Zdarzyło się im też razem pójść już w trzecim tygodniu nauki na wagary, Ania mi powiedziała, że jedna z nich popala papierosy. Myślałam: OK, dobrze, że mi o tym mówi. W młodości też nie byłam święta.

Z czasem jednak ta grupa zaczęła się rozsypywać. Któraś z którąś się posprzeczały, inna nie miała czasu na integrację, bo wolała zakuwać do testów.

- Porobiły się nowe przyjaźnie - mówi Wiesia. - Ania zżyła się z klasową szarą myszką, Dorotką. Przy niej wyciszyła się, zaczęła zajmować głównie lekcjami. Drugą klasę skończyła ze świetną średnią. Do trzeciej szła z przekonaniem, że może być jeszcze lepiej. Coś przebąkiwała, że chce iść na prawo i musi mieć dobre wyniki jeszcze przed liceum.

We wrześniu, w drugiej klasie, pokłócili się na lekcji przy wyborach przewodniczącego. Głosy rozłożyły się po równo między Patrycję, klasową liderkę i Wiktorię, jej odwieczną rywalkę. Ania głosowała na tę drugą. Patrycja, kiedyś jej bliższa, poczuła się urażona.

Część dziewczyn, z którymi się kolegowała, niby w żartach nazwała Ankę zdrajczynią. Śmiały się, że to wybory o nic, ale honor jakiś zachować trzeba. - To wtedy zaczęły się odważniejsze docinki wjej stronę, jakieś złośliwości, wyzywania od kujonek - tłumaczy Wiesława.

Ania nie miała pojęcia, że już od jakiegoś czasu jest obiektem drwin. Że śmieją się z jej znajomości z „frajerką Dorotką”, stylu ubierania się, nawet z tego, że nie wymawia poprawnie głoski „r”.

- Pod koniec września Ania zadzwoniła do mnie do pracy, przeraźliwie płacząc w słuchawkę. Z potoku słów wyłowiłam pojedyncze: „nagie”, „wstyd”, „tragedia”, „pomóż”. Myślałam, że miała jakiś wypadek. Wyskoczyłam, jak stałam, i wsiadłam w samochód. Do jej gimnazjum mam dziesięć minut jazdy, byłam w siedem - precyzyjnie relacjonuje Wiesława. - Patrzę: stoi kilkaset metrów od budynki. Cała we łzach. Biorę ją do samochodu. Proszę, żeby opowiedziała, co się stało.

Ania długo nie była w stanie się uspokoić. Ale w końcu wyznała, że w internecie pojawiły się jej nagie zdjęcia! Dzieciaki w szkole przesyłały je sobie dalej, pokazywały jedno drugiemu. Jakiś chłopak zapytał, czy tylko się rozbiera, czy może robi coś więcej za kasę. Uciekła na długiej przerwie pod gradem wyzwisk i zadzwoniła do mamy.

- Nie rozumiałam, co właściwie się stało - przyznaje Wiesia. - Myślałam, że ona mówi ojakimś fotomontażu. Że ktoś wkleił jej głowę w jakieś rozbierane zdjęcie. Ale przyznała mi, że fotki są prawdziwe. Robiła je na początku pierwszej klasy razem z resztą koleżanek. Na jednym ze spotkań dla żartu postanowiły zrobić „odważną sesję” aparatem w telefonie. Pozowała Ania i jeszcze cztery inne dziewczyny. Telefon należał do jednej z nich. Przysięgły sobie nawzajem, że nikomu ich nigdy nie pokażą. A później, jak już się z nich pośmiały, całkiem o nich zapomniały.

WEZWANIE NA KOMENDĘ

Aż któregoś dnia, po roku, przypadkiem natknął się na te zdjęcia w internecie ktoś ze znajomych Ani. Podzielił się swoim „znaleziskiem” z kolegami, koleżankami. Fotki zaczęły krążyć po sieci, a Ania stała się obiektem ataków. Dziwne tylko, że „wyciekły” jedynie zdjęcia Anki, skoro rozbierało się i pozowało więcej dziewczyn. Może komuś szczególnie podpadła?

Tego dnia, gdy wybuchła afera, córka w kółko powtarzała: Już nigdy nie pokażę się w szkole!”. Wiesia wezwała do niej zaprzyjaźnionego lekarza. Podał leki na uspokojenie r sen.

- Ale od razu stwierdził, że po czymś takim będzie na pewno potrzebować psychologa - opowiada matka. - Zapytałam, co by zrobił na moim miejscu. Stwierdził, że najpierw pomógłby dziecku, a później dopadł tych, co je skrzywdzili.

Tyle że Wiesława tak naprawdę nie wiedziała, od czego właściwie zacząć. Ania nie chciała przez następne dni wychodzić z domu. Wiesia wzięła więc wolne z pracy w biurze i siedziała przy dziecku. - Serce mi pękało, gdy na nią patrzyłam - opowiada Wiesia. - Dopiero po trzech dniach zadzwoniła do mnie wychowawczyni, prosząc o spotkanie. Zaprosiłam ją do nas. Myślałam, że chce porozmawiać o sprawie, obiecać, że znajdzie winnych, a ona pojawiła się tylko po to, żeby ubłagać mnie o nieskładanie zawiadomienia na policji, bo „szkoła straci dobrą markę”. Jak wyszła, nie mogłam ochłonąć.

Wiesia wcale nie musiała składać doniesienia na policję. Zrobiła to matka innej dziewczyny z „paczki”, która brała udział w tamtej rozbieranej niby-sesji. Bała się, że wyciekną fotki jej dziecka. Chciała uprzedzić sytuację, zabezpieczyć zdjęcia, jeśli się uda.

- Ania dostała wezwanie na komendę - mówi Wiesia.

- Bardzo nie chciała tam pójść. Wytłumaczyłam jej, że jeśli ci, którzy ją skrzywdzili, nie zostaną ukarani, dalej będą ją terroryzować. Uspokoiłam, że będzie przesłuchiwana w obecności psychologa.

Że nic się jej nie stanie.

Dzielnie to zniosła. Od policjanta prowadzącego sprawę dowiedziałam się, że właścicielka telefonu przeżyła szok, gdy usłyszała, co przez pomyłkę zrobiła. Jak się okazało, dziewczyna chciała wrzucić z komórki kilka zdjęć na jeden z portali. Nawet nie zauważyła, że wrzuciła do internetu wszystko, co miała w telefonie - mówi Wiesia. - Policjant skomentował to krótko: „Dziś nic nie jest anonimowe”.

Po przesłuchaniu z Ani jakby zeszło sporo stresu. Psycholog wyjaśniła jej, że nie zrobiła nic złego i każdego mogło to spotkać. Obiecała, że przygotuje szkołę do tego, by umiała wytłumaczyć prześmiewcom, co naprawdę robią.

- Szkoła musiała zmierzyć się z problemem - opowiada Wiesia. - Odbyło się spotkanie klas z pedagogiem i psychologiem. Za rozpowszechnianie zdjęć każdy miał zostać natychmiast wyrzucony ze szkoły, a jego dane trafiłyby do sądu rodzinnego. To podziałało. Ania dostała na swój telefon wiele przeprosin, w skrzynce mailowej, na Facebooku ludzie kajali się i zapewniali, że spokojnie może wracać, bo sprawy już nie ma. Wiesława osobiście zaprowadziła ją znów na lekcje. - Przyjęli ją dobrze - mówi. - Jedni ze szczerego serca, inni pewnie z lęku. Już chciałam prosić policję, żeby tych dzieciaków nie ścigała, ale usłyszałam, że i tak muszą „doprowadzić czynności do końca", a później właściwie sędzia rodzinny zdecyduje o losie winnych.

Dochodzenie ciągnie się kolejny miesiąc. Może sprawa nie jest taka prosta, może nie stało się to przez przypadek. Przesłuchanojuż kilkudziesię-cioro uczniów, policyjny informatycy tropią ślady w sieci.

- Z Anią raz w tygodniu biegam do poradni psychologicznej. Mam nadzieję, że mimo wszystko nie zmarnowała sobie życia przez chwilę głupoty.


Więcej artykułów kategorii

Rodzina

6 trików na pozbycie się złości 7 trików na pozbycie się złości Zobacz jak w krótkim czasie pozbyć się złości w każdej sytuacji. Czytaj Więcej

Rodzina

Jak poskromić złość? Jak poskromić złość? Czasem wystarczy małe ognisko zapalne: zwracający ci uwagę mąż, trąbiący kierowca na drodze, niemiła pani w okienku, i... Czytaj Więcej

Rodzina

Savoir Vivre w codziennych sytuacjach Savoir Vivre w codziennych sytuacjach Savoir vivre to nie tylko dobre zachownaie przy stole, ale także w innych sytuacjach. Czytaj Więcej

Rodzina

Wpływ kredytów na dzieci Wpływ kredytów na dzieci Czy kredyt oraz wysokość zaciągniętego kredytu wpływa na dzieci? Czytaj Więcej

Rodzina

Wspólny, małżeński kredyt w banku Wspólny, małżeński kredyt w banku Niestety często zdarza się tak, że małżeństwa się rozpadają, a kredyty zostają.. Czytaj Więcej

Rodzina

Dlaczego nie robić dzieciom zdjęć? Dlaczego nie robić dzieciom zdjęć? Czy robienie zdjęć i wrzucanie ich do Internetu nie niesie żadnych konsekwencji? Czytaj Więcej

Rodzina

Z dobrej zabawy, paskudna afera Z dobrej zabawy, paskudna afera Każdego dnia i my, i nasze nastoletnie dzieci fotografujemy telefonami siebie i przyjaciół. Jesteśmy pewni, że te fotografie zobaczą tylko ci, którym chcemy je pokazać. Czytaj Więcej

Rodzina

Jak szybko uspokoić swoje emocje? Jak szybko uspokoić swoje emocje? Ktoś wyprowadził cię z równowagi. Przed oczami robi ci się czarno, a serce bije jak szalone. Co zrobić, by szybko się opanować i nie dopuścić do wybuchu? Czytaj Więcej

Rodzina

Rozkręcanie domowej imprezy Rozkręcanie domowej imprezy Styl łączący elegancję i sportowy luz zachwyca kobiecością i skutecznie odejmuje lat! Idea? Czytaj Więcej

Rodzina

Inwestowanie dla wszystkich Inwestowanie dla wszystkich Zastanawiasz się, gdzie ulokować swoje pieniądze? W jaki sposób nimi zarządzać, żeby mogty przynosić ci zysk? Czytaj Więcej

Rodzina

Jak postępować z rocznym dzieckiem? Jak postępować z rocznym dzieckiem? Jest wiele sytuacji, gdy stoimy przed dylematem jak postąpić. Postaramy się rozwiać wątpliwości. Czytaj Więcej

Rodzina

Rodzina partnera Rodzina partnera Nie bez powodu stare powiedzenie głosi: chcesz wiedzieć, jakim będzie mężem, poznaj jego rodzinę. Czytaj Więcej

Rodzina

Niebezpieczne imprezy Niebezpieczne imprezy 8 GODZIN -po takim czasie od zażycia substancja GHB znika z krwi, a po 12 nie wykaże jej nawet badanie moczu. Czytaj Więcej

Rodzina

Walka o alimenty Walka o alimenty Mimo wyroku sądu, nie dostajesz należnych ci pieniędzy? Nie poddawaj się! Ekspert wyjaśnia, co zrobić krok po kroku, by dłużnik w końcu zaczął płacić! Czytaj Więcej

Rodzina

Niezbezpieczeństwa w sieci Niezbezpieczeństwa w sieci Większość rodziców boi się, że ich dzieci surfujące w sieci spotka coś złego. Radzimy, jak możemy je przed tym ustrzec. Czytaj Więcej

Rodzina

Zabawy dla dziecka Zabawy dla dziecka Latem zachęcaj malca do aktywności, które wspomagają jego rozwój. Oto kilka z nich. Czytaj Więcej

Rodzina

Zasady pielęgnacji niemowląt Zasady pielęgnacji niemowląt Nawet, jeśli wydaje Ci się, że pielęgnacja małego dziecka jest super łatwa... Czytaj Więcej

Najnowsze

Spaghetti z klopsikami Spaghetti z klopsikami
Proste napoje i przekąski Proste napoje i przekąski
4 szybkie i kolorowe dania 4 szybkie i kolorowe dania
Jak zadbać o dom? Jak zadbać o dom?
7 trików na pozbycie się złości 7 trików na pozbycie się złości
Jak poskromić złość? Jak poskromić złość?
6 nawyków pomocnych przy częstym podróżowaniu 6 nawyków pomocnych przy częstym podróżowaniu
5 rad na poprawę urody 5 rad na poprawę urody
5 modnych domowych nawyków 5 modnych domowych nawyków
5 wiosennych zmian w życiu 5 wiosennych zmian w życiu
Jeannette Kalyta Jeannette Kalyta
Emma Kiworkowa Emma Kiworkowa
Jak wykonać plecionki? Jak wykonać plecionki?
Nowoczesna klinika urody Nowoczesna klinika urody
Problem z cieniami pod oczami? Problem z cieniami pod oczami?
Czy używać mleczka do włosów? Czy używać mleczka do włosów?
Jak przygotować nogi na lato? Jak przygotować nogi na lato?
Savoir Vivre w codziennych sytuacjach Savoir Vivre w codziennych sytuacjach
Wpływ kredytów na dzieci Wpływ kredytów na dzieci
Wspólny, małżeński kredyt w banku Wspólny, małżeński kredyt w banku
Frankowiczka wygrała z nieuczciwym bankiem Frankowiczka wygrała z nieuczciwym bankiem
Odczucia wobec bezdomnych Odczucia wobec bezdomnych
Babcia za kierownicą! Babcia za kierownicą!
Praca kobiety w policji Praca kobiety w policji
Hity na lato 2017! Hity na lato 2017!
Jakie okulary do jakiej twarzy? Jakie okulary do jakiej twarzy?
Topowa kreacyjna letnia kolekcja Topowa kreacyjna letnia kolekcja
Joanna Żółkowska i Paulina Holtz Joanna Żółkowska i Paulina Holtz
Barbara i Małgorzata Bursztynowicz Barbara i Małgorzata Bursztynowicz
Horoskop na lipiec 2017 Horoskop na lipiec 2017
Gwarancja czy reklamacja? Gwarancja czy reklamacja?
Dlaczego nie robić dzieciom zdjęć? Dlaczego nie robić dzieciom zdjęć?
Z dobrej zabawy, paskudna afera Z dobrej zabawy, paskudna afera
Kwiaty do domu na nowy rok Kwiaty do domu na nowy rok
Jak nie chorować? Jak nie chorować?
Czym jest terapia hormonalna? Czym jest terapia hormonalna?
Chński horoskop 2017 Chński horoskop 2017
Jak szybko uspokoić swoje emocje? Jak szybko uspokoić swoje emocje?
Jak polubić nowego szefa? Jak polubić nowego szefa?
10 życiowych trików 10 życiowych trików