Wszystko Dla NiejPortal dla kobiet

Czym jest terapia hormonalna?

Czym jest terapia hormonalna?

Tylko nie hormony! Z pewnością słyszałaś takie ostrzeżenie nieraz. Jesteś przekonana, że hormonalna terapia zastępcza jest szkodliwym wymysłem, przeznaczonym dla kobiet, które chcą być wiecznie młode? To nieprawda. HTZ stworzono nie po to, byśmy lepiej wyglądały, ale po to, byśmy były zdrowsze. Choć kobiety stosujące HTZ zazwyczaj w okresie klimakterium tyją wolniej albo mniej, a także mająjędrniejszą cerę i mniejsze zmarszczki. Jednak z punktu widzenia medycyny, najważniejsze jest to, że dzięki takiej terapii nie cierpimy z powodu

uderzeń gorąca, nocnych potów, kłopotów we współżyciu intymnym, problemów z pamięcią i rzadziej zapadamy m.in. na takie choroby, jak nowotwór jelita grubego, osteoporoza i depresja. Hormonów nie trzeba się zatem bać, warto natomiast wiedzieć, w jaki sposób je bezpiecznie stosować.

JAKA FORMA HTZ JEST NAJLEPSZA

HORMONALNA TERAPIA ZASTĘPCZA NAJCZĘŚCIEJ PODAWANA JEST DOUSTNIE W POSTACI TABLETEK

Jeśli jednak masz nadwagę, cierpisz z powodu nadciśnienia, kamicy wątrobowej, zaburzeń układu krzepnięcia lub cukrzycy, metoda ta nie jest jednak najprawdopodobniej odpowiednia dla ciebie. Wiele kobiet narzeka również, że trudno im pamiętać o codziennym zażywaniu tabletki (a najlepiej robić to o stałej porze).

ROZWIĄZANIEM DLA OSÓB, KTÓRE NIE MOGĄ ALBO NIE CHCĄ STOSOWAĆ DOUSTNEJ HTZ

są plastry nasączone hormonami. Przyklejamy je raz na miesiąc, np. na ramieniu. Hormony z plastrów przenikają do naszego organizmu przez skórę i trafiają do krwi, omijając układ pokarmowy i wątrobę. Stosowanie takich plastrów pozwala też uniknąć wahań poziomu hormonów, które występuje, gdy stosujemy hormono-terapię doustną.

MOŻLIWE JEST TAKŻE STOSOWANIE HTZ W ZASTRZYKACH

(trzeba je robić, co 4-6 tygodni) albo wszczepienie implantu hormonalnego, ale te metody są stosowane stosunkowo rzadko.

NA CZYM POLEGA STOSOWANIE HORMONALNEJ TERAPII ZASTĘPCZEJ

GDY WCHODZISZ W OKRES MENOPAUZY, W TWOIM ORGANIZMIE ZACHODZĄ ZMIANY

Jajniki powoli zaprzestają produkowania estrogenów, żeńskich hormonów płciowych. Zmniejsza się również, i często dość gwałtownie, produkcja innego kobiecego hormonu - progesteronu. Niedomagania takie jak uderzenia gorąca, wahania nastroju czy przybieranie na wadze są efektem tych zmian. Celem terapii hormonalnej jest dostarczenie twojemu organizmowi tego, czego mu brakuje, i zniwelowanie tych problemów.

ROZUMIESZ TO, ALE WIELOKROTNIE SŁYSZAŁAŚ, ŻE HTZ JEST SZKODLIWE DLA ZDROWIA?

W większości przypadków jest wręcz przeciwnie (o tym, kto takiej formy leczenia ze względów zdrowotnych stosować nie może i dlaczego, piszemy na kolejnych stronach). Niebezpieczne dla zdrowia mogą być natomiast niektóre dolegliwości okresu menopauzy, np. te związane z układem krążenia, układem nerwowym (depresje, problemy z pamięcią), osteoporozą. Hormonalna terapia zastępcza stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza jest uznawana za bezpieczną i w przypadku pojawienia się dolegliwości okołomenopauzalnych zalecana (np. przez Polskie Towarzystwo Menopauzy i Andropauzy).

SWOJĄ ZŁĄ SŁAWĘ HORMONALNA TERAPIA ZASTĘPCZA ZAWDZIĘCZA TEMU

że w początkowym okresie jej stosowania (w latach 60. ubiegłego wieku, czyli około 50 lat temu!) - kobietom jej poddawanym podawano jedynie estrogeny i to w dużo większych niż dziś dawkach. Terapia estrogenowa likwidowała co prawda wiele
dolegliwości towarzyszących menopauzie, ale przy okazji zwiększała, niestety
, ryzyko zachorowania na raka endome-trium i choroby sercowo-naczyniowe.

HORMONALNA TERAPIA ZASTĘPCZA STOSOWANA DZIŚ JEST INNA

Po pierwsze, najczęściej nie składa się jedynie z estrogenów, ale także progestagenów (substancji podobnych do progesteronu), ponieważ równoważą one działanie estrogenów, a dodatkowo wiele badań wykazało, że za sporą część dolegliwości okołomenopauzalnych (np. za przybieranie na wadze, wahania nastroju) odpowiedzialny jest właśnie spadek poziomu progesteronu. Po drugie, hormony są podawane w dużo mniejszych niż kiedyś dawkach. Celem stosowania HTZ jest osiągnięcie stabilnego stężenia estrogenów i progestagenów na poziomie mniej więcej 2/3 tego, który miałaś w wieku 25-30 lat Taki poziom pozwala jednak na to, byś przez okres menopauzy przeszła bez przykrych objawów albo przynajmniej odczuwała je znacznie łagodniej.

HTZ STOSUJEMY POD KONTROLĄ LEKARZA

CHCESZ SKORZYSTAĆ Z DOBRODZIEJSTW HORMONALNEJ TERAPII ZASTĘPCZEJ?

Znajdź dobrego ginekologa. Poznasz go między innymi po tym, że zanim przepisze ci środki hormonalne, zleci dokładne badania (m.in.: poziomu hormonów, cytologię, USG transwaginalne, mammografię, lipidogram, poziom cukru we krwi). To od ich wyników będzie zależało to, czy terapia jest w twoim przypadku wskazana, oraz to, jaka metoda i jaka dawka będą dla ciebie najlepsze.

PAMIĘTAJ TEŻ, ŻE BIORĄC HORMONY, MUSISZ BYĆ POD STAŁĄ OPIEKĄ GINEKOLOGA

Pierwsza wizyta odbywa się zwykle po miesiącu od rozpoczęcia terapii, kolejna po trzech miesiącach, a następne co pół roku. W tym okresie życia trzeba też, tak samo jak wcześniej, samodzielnie badać piersi raz w miesiącu, a raz na rok wykonać cytologię, mammografię, USG transwaginal-ne oraz badania poziomu glukozy i cholesterolu w krwi, układu krzepnięcia, próby wątrobowe.

HORMONY NIE ZAWSZE WYSTARCZAJĄ. JAK WESPRZEĆ LECZENIE
TERAPIĘ HORMONALNĄ NAJLEPIEJ ROZPOCZYNAĆ WTEDY

gdy zaczynamy odczuwać pierwsze symptomy menopauzy (m.in.: uderzenia gorąca, kołatania serca, spadek libido, stany depresyjne).

Im szybciej to zrobimy, tym lepsze będą efekty. Warto jednak mieć świadomość, że aby przejść menopauzę łagodnie, warto nie tylko brać hormony, ale także nieco zmodyfikować styl życia.

Z BADAŃ WYNIKA, ŻE KOBIETY, KTÓRE PODEJMUJĄ REGULARNĄ (PRZYNAJMNIEJ 3-4 RAZY NA TYDZIEŃ) AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ

o średniej intensywności (np. chodzą na spacery z kijkami, uprawiają jogę, latem jeżdżą na rowerze, a zimą na nartach), przechodzą menopauzę łagodniej niż te, które prowadzą siedzący tryb życia.

TRZEBA RÓWNIEŻ ZADBAĆ O DIETĘ I KONTROLOWAĆ WAGĘ

Jeśli zauważysz, że przybywa ci kilogramów, wprowadź zmiany w jadłospisie - ogranicz spożycie słodyczy i produktów z białej mąki, a zwiększ ilość produktów zawierających kwasy omega-3 (ryby morskie, oleje roślinne, np. rzepakowy, orzechy włoskie).

NIE KAŻDY MOŻE STOSOWAĆ TĘ TERAPIĘ

SĄ OSOBY, KTÓRE HORMONALNĄ TERAPIĘ ZASTĘPCZĄ

stosować mogą jedynie pod pewnymi warunkami. Szczególna ostrożność wymaga na jest w przypadku chorób przewlekłych (np.: cukrzycy, niedoczynności tarczycy, astmy). W takiej sytuacji lekarz może zawyczaj dobrać odpowiednią metodę HTZ, ale jednocześnie musi uczulić na to, że stosując tę terapię, trzeba jeszcze uważniej kontrolować swoją chorobę. Przy niektórych chorobach w ogóle nie wolno stosować HTZ. Wykluczająją m.in. nowotwory (np.: piersi, trzonu macicy, skóry), niedawno przebyte zawały i udary, zaawansowana miażdżyca, ostra niewydolność wątroby, nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, przebyte w ciągu ostatnich pięciu lat zakrzepowe zapalenie żył. Wielu lekarzy odradza też stosowanie HTZ kobietom, w których rodzinie były przypadki raka trzonu macicy, jajnika albo piersi. U takich osób, by złagodzić objawy menopauzy, można stosować preparaty z niepokalankiem pospolitym zawierającym hormony roślinne (fitohormony). 

HTZ NIE DZIAŁA ANTYKONCEPCYJNIE

OKRESIE MENOPAUZY JAJNIKI PRODUKUJĄ MNIEJ HORMONÓW, ALE NIE OZNACZA TO, ŻE NIE DOCHODZI DO JAJECZKOWANIA

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w tym okresie nie jest duże, ale istnieje i lepiej go nie lekceważyć. Warto zatem prócz HTZ stosować także antykoncepcję. W takiej sytuacji można się zdecydować na np. założenie spirali albo używać prezerwatyw. Możliwe jest łączenie hormonalnej wkładki wewnątrzmacicznej z plastrem HTZ. Najlepiej, by metodę antykoncepcyjną dobrał ten sam ginekolog, który prowadzi hormonalną terapię zastępczą.

BEZSENNOŚĆ TO JEDEN Z BARDZIEJ DOKUCZLIWYCH OBJAWÓW MENOPAUZY

WIELE KOBIET PRZECHODZĄCYCH MENOPAUZĘ SKARŻY SIĘ NA PROBLEMY Z ZASYPIANIEM I CZĘSTE WYBUDZE-NIA W ŚRODKU NOCY

Przyczyną tej dolegliwości są gwałtowne spadki poziomu hormonów, a rezultatem jest pogorszenie się i tak nie najlepszego samopoczucia, odczuwania zmęczenia w ciągu dnia oraz nasilenie innych objawów menopauzy. HTZ zazwyczaj zmniejsza te problemy. Dodatkowo można też zażywać dostępne bez recepty preparaty zawierające wyciąg z pluskwicy graniastej (substancje w niej zawarte działają na nasz mózg podobnie do żeńskich hormonów), np.: Remife-min, Klimasol, Klimaktobon.


Więcej artykułów kategorii

Zdrowie

Jak nie chorować? Jak nie chorować? Jeśli nie chcesz chorować, często myj ręce, nie wychodź z domu bez śniadania. Aby wspomóc odporność, sięgnij po witaminy i minerały. Czytaj Więcej

Zdrowie

Czym jest terapia hormonalna? Czym jest terapia hormonalna? Odczuwasz dolegliwości związane z menopauzą, jednak do stosowania hormonalnej terapii zastępczej nie jesteś przekonana? Sprawdź, jakie są jej zalety i wady. Czytaj Więcej

Zdrowie

Kąpiel dziecka Kąpiel dziecka Jak kąpać dzieci? Narobiło się wiele mitów i faktów - sprostujmy je! Czytaj Więcej

Zdrowie

13 elementów domowej apteczki 13 elementów domowej apteczki Apteczka w domu jest bardzo ważna, nie tylko w nagłych przypadkach, ale także w... Czytaj Więcej

Zdrowie

Wszystko o olejach Wszystko o olejach Polecają je dietetycy - z powodu ich właściwości odżywczych, oraz lekarze-ze względu na bogactwo substancji, które zapobiegają chorobom. Czytaj Więcej

Zdrowie

Zdrowy układ moczowy Zdrowy układ moczowy Piecze, swędzi, czujesz nieustanną potrzebę skorzystania z toalety? Zapalenie pęchęrza potrafi.. Czytaj Więcej

Zdrowie

11 pułapek dla zdrowia 11 pułapek dla zdrowia Proste rozwiązania, ale w porę zastosowane, sprawdzone typowe sezonowe przypadłości tym razem nie zepsują ci wypoczynku. Czytaj Więcej

Zdrowie

Czym jest hirudoterapia? Czym jest hirudoterapia? Stosowanie pijawek, czyli hirudoterapia, może budzić kontrowersje. Czytaj Więcej

Zdrowie

Objawy miażdżyca Jakie są objawy miażdżycy? To podstępna choroba, która rozwija się przez lata. Dlatego tak ważne jest prawidłowe odczytanie sygnałów, które wysyła organizm. Czytaj Więcej

Najnowsze

Spaghetti z klopsikami Spaghetti z klopsikami
Proste napoje i przekąski Proste napoje i przekąski
4 szybkie i kolorowe dania 4 szybkie i kolorowe dania
Jak zadbać o dom? Jak zadbać o dom?
7 trików na pozbycie się złości 7 trików na pozbycie się złości
Jak poskromić złość? Jak poskromić złość?
6 nawyków pomocnych przy częstym podróżowaniu 6 nawyków pomocnych przy częstym podróżowaniu
5 rad na poprawę urody 5 rad na poprawę urody
5 modnych domowych nawyków 5 modnych domowych nawyków
5 wiosennych zmian w życiu 5 wiosennych zmian w życiu
Jeannette Kalyta Jeannette Kalyta
Emma Kiworkowa Emma Kiworkowa
Jak wykonać plecionki? Jak wykonać plecionki?
Nowoczesna klinika urody Nowoczesna klinika urody
Problem z cieniami pod oczami? Problem z cieniami pod oczami?
Czy używać mleczka do włosów? Czy używać mleczka do włosów?
Jak przygotować nogi na lato? Jak przygotować nogi na lato?
Savoir Vivre w codziennych sytuacjach Savoir Vivre w codziennych sytuacjach
Wpływ kredytów na dzieci Wpływ kredytów na dzieci
Wspólny, małżeński kredyt w banku Wspólny, małżeński kredyt w banku
Frankowiczka wygrała z nieuczciwym bankiem Frankowiczka wygrała z nieuczciwym bankiem
Odczucia wobec bezdomnych Odczucia wobec bezdomnych
Babcia za kierownicą! Babcia za kierownicą!
Praca kobiety w policji Praca kobiety w policji
Hity na lato 2017! Hity na lato 2017!
Jakie okulary do jakiej twarzy? Jakie okulary do jakiej twarzy?
Topowa kreacyjna letnia kolekcja Topowa kreacyjna letnia kolekcja
Joanna Żółkowska i Paulina Holtz Joanna Żółkowska i Paulina Holtz
Barbara i Małgorzata Bursztynowicz Barbara i Małgorzata Bursztynowicz
Horoskop na lipiec 2017 Horoskop na lipiec 2017
Gwarancja czy reklamacja? Gwarancja czy reklamacja?
Dlaczego nie robić dzieciom zdjęć? Dlaczego nie robić dzieciom zdjęć?
Z dobrej zabawy, paskudna afera Z dobrej zabawy, paskudna afera
Kwiaty do domu na nowy rok Kwiaty do domu na nowy rok
Jak nie chorować? Jak nie chorować?
Czym jest terapia hormonalna? Czym jest terapia hormonalna?
Chński horoskop 2017 Chński horoskop 2017
Jak szybko uspokoić swoje emocje? Jak szybko uspokoić swoje emocje?
Jak polubić nowego szefa? Jak polubić nowego szefa?
10 życiowych trików 10 życiowych trików