Wszystko Dla NiejPortal dla kobiet

Rodzina partnera

Rodzina partnera

Niby ślubu nie bierzesz z jego rodziną, tylko z nim, ale przecież twój mężczyzna nie jest znikąd. Ma wzorce, korzenie, wartości i nawyki wpojone przez najbliższych. Nawet jeśli zakochałaś się w mężczyźnie, który mówi, że chce być inny niż jego ojciec czy matka, pewne rzeczy będą w nim się odzywać. Nie musisz robić śledztwa, aby się zorientować, jakich zachowań i postaw wobec codziennych problemów możesz się spodziewać po partnerze. Wystarczy, że na

wczesnym etapie znajomości odwiedzisz jego rodzinny dom. Przyjrzyj się, jaką funkcję pełni w nim matka, jak traktuje ją mąż, czy ich dom jest konserwatywny, czy dużo rozmawia się tu o pieniądzach, polityce, czy krytykuje się innych. Później wyobraź sobie, że za kilka lat taki będzie twój dom, który stworzysz z partnerem. Jeśli na tę myśl czujesz w sercu ciepło i spokój, to znaczy, że kierunek jest dobry. Zanim podejmiesz decyzję, czy w to wchodzisz, zobacz, jak interpretować konkretne obrazy z domu rodzinnego partnera.

PRZYJRZYJ SIĘ JEGO MAMIE, A DOWIESZ SIĘ O NIM NAJWIĘCEJ

Gdy gra w domu pierwsze skrzypce

W jego domu to matka dominowała? Decydowała o najważniejszych sprawach, była zaradna, odpowiedzialna, jednocześnie nie znosiła sprzeciwu i podporządkowała sobie dzieci i męża? Taki układ sił sugeruje dwa modele, które twój partner może zechcieć przenieść do waszego życia. Pierwszy: jeśli wychował się w domu, w którym rządziła matka, od ciebie też może wymagać takiej postawy. Bądź gotowa na to, że chętnie przeniesie na ciebie poważne decyzje rodzinne, będzie oczekiwał wsparcia i twojej dużej siły psychicznej. Drugi model: mężczyzna z dominującą matką to też duże prawdopodobieństwo, że w waszym związku zawsze będziecie we troje. Teściowa może się wtrącać, narzucać swoje zdanie, próbować załatwiać za ciebie wiele rzeczy, nawet kierując się dobrymi intencjami. Warto od razu stawiać granice niezależności - twojej i waszej z partnerem - względem jego rodziny.

Gdy wychowywała go bez ojca

Jeśli jego matka jest wdową, kobietą porzuconą przez męża albo taką, która sama zdecydowała o życiu w pojedynkę, najczęściej traktuje syna jak mężczyznę życia: on jest dla niej najważniejszy.

Często żyje głównie jego sprawami, a przyszłą partnerkę syna „prześwietli na wylot”. Nie zdziw się, jeśli będzie w stosunku do ciebie nieufna, ale też zazdrosna o czas, który spędzasz z jej synem. Uzbrój się w cierpliwość, gdy będzie robić mu wymówki, że „już trzy dni nie odwiedzał matki, a na innych ma czas”. Będzie ci trudno wymóc na partnerze zdystansowanie się od matki, bo on ma poczucie winy wobec niej - w końcu los bardzo ją skrzywdził. Ale możesz za to od początku angażować partnera w sprawy waszego domu i spróbować zaprzyjaźnić się z przyszłą teściową, nie zakładając jej złych intencji. Jeśli ona będzie wiedziała, że jej syn jest w dobrych rękach, jest szansa, że przestanie go „wydzierać”.

Gdy zawsze była potulną „szarą myszką"

Przychodziłaś do jego domu i widziałaś, że matka prawie nie wychodziła z kuchni? Twój partner od razu siadał w salonie z ojcem, rozmawiali, oglądali mecz, a matka obsługiwała was, donosząc herbatę, ciasto, wymieniając talerzyki? Jeśli tak, to uważaj - ten model prawdopodobnie zobaczysz pod swoim dachem. Jeśli przez 20 lat twój chłopak widział matkę wyłącznie w roli kucharki, sprzątaczki, która dba o wszystkich, a o sobie myśli na końcu, nie oczekuj partnerskiego związku z równym podziałem obowiązków. Człowiek nie realizuje wzorców, których nie zna.

Gdy nie miała na nic czasu, bo robiła karierę

Inteligentna, zadbana, ambitna i... ciągle zajęta. Gdy twój partner dzwoni do niej z życzeniami na urodziny, ona oddzwania następnego dnia, bo była w delegacji albo bawiła się ze swoim towarzystwem. Jeśli widzisz, że nie miała dla niego czasu ani ostatnio, ani w dzieciństwie, możesz się spodziewać, że twój mężczyzna może mieć problemy z emocjonalnym zaangażowaniem w związku, bo naturalnie boi się odrzucenia. Sytuacja jest lepsza, jeśli miał dobrą, bliską relację z ojcem. Jeżeli zaś oboje rodzice byli raczej zajęci sobą, a brak czasu rekompensowali synowi pieniędzmi, czeka cię dużo pracy, żeby otworzyć partnera emocjonalnie i pokazać, że w związku może się czuć bezpiecznie.

CO TO OZNACZA, GDY TWÓJ PARTNER BARDZO TROSZCZY SIĘ O MATKĘ?

Traktuje ją z szacunkiem, okazuje miłość, pamięta o ważnych dla niej dniach, dba, aby nie zapomniała o wizytach u lekarza, zależy mu, żebyście się polubiły? Jednocześnie nie obarcza swoimi codziennymi problemami, ma własne życie, w które jej nie angażuje? Jeżeli twój ukochany zawsze bardzo troszczył się o matkę i nadal tak robi - to dobry znak. Wiele wskazuje na to, że zbudował z nią zdrową relację i ma silny wzorzec na budowanie podobnej z kobietą, z którą się zwiąże w życiu.

Relacje między jego rodzicami są w pewnym sensie lustrem, w którym możesz zobaczyć was w przyszłości. Jeśli układ między jego matką a ojcem jest zdrowy, oparty na partnerskim podziale obowiązków, wiele wskazuje na to, że będziesz miała duże wsparcie w przyszłym mężu.

Gdy zawsze wszystko wie najlepiej

Wiedziała, na jakie studia powinien pójść, żeby mieć dobry start w przyszłość, wie, w którym sklepie są najlepsze promocje na kurtki zimowe, gdzie najbardziej się opłaca pojechać na wakacje i że dzieci powinny chodzić spać po dobranocce. Jeśli w domu rodzinnym partnera widzisz, że jego matka wszystkim wszystko radzi, a jej syn chętnie z tych rad do dziś korzysta, możesz się spodziewać dwóch rzeczy: po pierwsze, prawdopodobnie twój partner będzie się zwierzał matce z problemów małżeńskich i rodzicielskich, a po drugie, może od ciebie oczekiwać gotowych rozwiązań swoich problemów.

SPRAWDŹ. JAKIM TYPEM JEST OJCIEC TWOJEGO PARTNERA

Gdy jest niepodzielnym władcą rodziny

Nikt nigdy nie odważył mu się sprzeciwić. Często podnosił głos na bliskich, miał ostatnie zdanie, a do tego trzymał pieniądze i decydował, na co je wydawać. Jeśli w domu rodzinnym twojego partnera panuje taki model ojca, to nawet gdy syn go krytykuje, możesz być pewna, że - choćby nieświadomie - wiele zachowań ojca będzie powielał w relacji z tobą. Może być apodyktyczny, ale plus jest taki, że jeśli założy rodzinę, będzie dbał o jej byt.

Gdy trochę przypomina pana Dulskiego

Twój przyszły teść bardziej przysłuchuje się rozmowom, niż w nich uczestniczy? W domu to żona ma decydujące słowo, a on chętnie oddaje jej koronę i berło? Przy problemach rodzinnych i sporach chowa głowę w piasek, zwykle siedzi w fotelu z gazetą albo ogląda telewizję? Taka pozycja ojca w rodzinie sugeruje: twój partner albo

od tego wyraźnie się odcina, nie szanuje ojca i będzie się starał być jego odwrotnością, albo - co bardziej prawdopodobne - nie będzie się rwał do roli głowy rodziny. To nie jest zła prognoza. Po prostu wejdziesz wtedy w rolę dowódcy.

Gdy jest fajnym, wyluzowanym gościem

Ojciec, który na wszystko pozwalał dzieciom. Podpisywał uwagi w dzienniczku w ukryciu przed matką, dawał słodycze po umyciu zębów i umiał pogadać z synem o marzeniach, pasjach i kolegach. Ma dobre relacje z żoną, głównie dlatego, że we wszystkim z nią się zgadza. Dziś, gdy spotyka się z synem, żartuje z nim, rozmawiają o pasjach, przyjemnościach. Taki ojciec nie pyta o problemy, bo nie chce o nich wiedzieć. Nie lubi czuć na sobie odpowiedzialności, ponieważ nie wie, co z nią robić. Jaki to znak dla ciebie? W codziennym życiu będziesz miała dobrego partnera, który nie robi problemów z byle czego. Będzie się dzielił z tobą obowiązkami, ale rozwiązanie trudnych problemów rodzicielskich czy finansowych chętnie zostawi tobie.

Gdy jest człowiekiem sukcesu

Widzisz, że jego ojcu się powiodło. Ma firmę, pieniądze albo prestiżowy zawód. Dzięki temu załatwił synowi dobrą szkołę, później pracę, wprowadził go w prominentne towarzystwo. A syn? Może być zakompleksiony i całe życie będzie próbował dorównać ojcu, udowadniając, że też potrafi, że coś znaczy. Wtedy masz prawo przypuszczać, że twój partner będzie (lub już jest) pracoholikiem, człowiekiem, któremu całe życie będziesz budować poczucie własnej wartości. Ale może być i tak, że twój mąż będzie wygodnie korzystał z pracy, pieniędzy i układów ojca. Jeśli widzisz, że idzie tą drogą, możesz mieć z nim materialnie wygodne życie, ale weź pod uwagę, że nie jest nauczony dawania, lecz brania, i od ciebie również będzie oczekiwał pomocy na wielu frontach.

NA CO JESZCZE WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ:

• CZY JEGO DOM JEST OTWARTY NA GOŚCI

Nie zamykają się w nim drzwi? Znajomi wpadają pogadać jak do siebie? Jeśli twój partner wychował się w takim domu, prawdopodobnie sam też będzie towarzyski. Nie oczekuj, że będzie perfekcyjnie sprzątał mieszkanie albo chciał się umawiać w eleganckich miejscach. Raczej nauczy cię luzu w podejściu do obowiązków, ale też może bez zapowiedzi przyprowadzać kolegów na „małe piwko". A jeśli jego rodzice mają niewielu znajomych, za to skupiają się wyłącznie na krewnych, ważną pozycję ma senior rodu, organizuje się często rodzinne obiady, to znak, że więzi rodzinne w domu twojego partnera są bardzo silne, a ludzie raczej konserwatywni. Ty możesz być traktowana z dystansem, aż klan męża do ciebie się przekona.

• CZY RODZINA JEST BARDZO RELIGIJNA

Jeśli on wychował się w domu katolickim, gdzie wartości religijne są podstawą, a ty jesteś ateistką albo nie podchodzisz do religii ortodoksyjnie, możecie mieć w przyszłości problemy z dogadaniem się w sprawie ślubu, chrztu dziecka czy wartości, w jakich je wychowacie.

• JAKI MAJĄ STOSUNEK DO PIENIĘDZY

Jeśli zauważyłaś, że częstym tematem w domu partnera jest to, gdzie i jak zaoszczędzić (nawet nie do końca uczciwie, bo tzw. cwaniactwo też jest promowane), to nie miej złudzeń - u was w domu temat pieniędzy stanie się numerem jeden. Twój partner może chcieć kontrolować twoje wydatki, ale też... nie rozpuści domowego budżetu na głupoty. Jeśli zaś w jego domu - mimo że rodzice pracują - wiecznie brakuje pieniędzy na podstawowe rzeczy, rodzinie trudno cokolwiek zaoszczędzić i często bierze kredyty, to twój partner prawdopodobnie też ma lekką rękę do wydatków. Żebyście czegokolwiek się dorobili, to ty będziesz musiała zarządzać kasą.

• CZY KTÓREŚ Z RODZICÓW MA PROBLEM Z NAŁOGIEM

Nawet jeśli tak, nie oznacza to, że ich syn będzie taki sam. Ale pokazuje pewną skłonność. Jeśli zauważysz, że partner również zaczyna nadużywać alkoholu czy rodzi się w nim skłonność do hazardu, natychmiast reaguj. Albo twój bliski zacznie się leczyć, albo się zastanów, czy chcesz powielać tragiczny model jego rodziny. Inną sprawą jest bycie tzw. DDA, czyli dorosłym dzieckiem alkoholika. Jeśli twój partner dorastał z uzależnionym rodzicem, pamiętaj, że taka osoba potrzebuje mnóstwo wsparcia, bo nosi w sobie silne poczucie odrzucenia i lęk przed bliskością. Nie oznacza to, że ludzie z syndromem DDA nie stworzą dobrego związku, ale potrzebują terapii.


Więcej artykułów kategorii

Rodzina

6 trików na pozbycie się złości 7 trików na pozbycie się złości Zobacz jak w krótkim czasie pozbyć się złości w każdej sytuacji. Czytaj Więcej

Rodzina

Jak poskromić złość? Jak poskromić złość? Czasem wystarczy małe ognisko zapalne: zwracający ci uwagę mąż, trąbiący kierowca na drodze, niemiła pani w okienku, i... Czytaj Więcej

Rodzina

Savoir Vivre w codziennych sytuacjach Savoir Vivre w codziennych sytuacjach Savoir vivre to nie tylko dobre zachownaie przy stole, ale także w innych sytuacjach. Czytaj Więcej

Rodzina

Wpływ kredytów na dzieci Wpływ kredytów na dzieci Czy kredyt oraz wysokość zaciągniętego kredytu wpływa na dzieci? Czytaj Więcej

Rodzina

Wspólny, małżeński kredyt w banku Wspólny, małżeński kredyt w banku Niestety często zdarza się tak, że małżeństwa się rozpadają, a kredyty zostają.. Czytaj Więcej

Rodzina

Dlaczego nie robić dzieciom zdjęć? Dlaczego nie robić dzieciom zdjęć? Czy robienie zdjęć i wrzucanie ich do Internetu nie niesie żadnych konsekwencji? Czytaj Więcej

Rodzina

Z dobrej zabawy, paskudna afera Z dobrej zabawy, paskudna afera Każdego dnia i my, i nasze nastoletnie dzieci fotografujemy telefonami siebie i przyjaciół. Jesteśmy pewni, że te fotografie zobaczą tylko ci, którym chcemy je pokazać. Czytaj Więcej

Rodzina

Jak szybko uspokoić swoje emocje? Jak szybko uspokoić swoje emocje? Ktoś wyprowadził cię z równowagi. Przed oczami robi ci się czarno, a serce bije jak szalone. Co zrobić, by szybko się opanować i nie dopuścić do wybuchu? Czytaj Więcej

Rodzina

Rozkręcanie domowej imprezy Rozkręcanie domowej imprezy Styl łączący elegancję i sportowy luz zachwyca kobiecością i skutecznie odejmuje lat! Idea? Czytaj Więcej

Rodzina

Inwestowanie dla wszystkich Inwestowanie dla wszystkich Zastanawiasz się, gdzie ulokować swoje pieniądze? W jaki sposób nimi zarządzać, żeby mogty przynosić ci zysk? Czytaj Więcej

Rodzina

Jak postępować z rocznym dzieckiem? Jak postępować z rocznym dzieckiem? Jest wiele sytuacji, gdy stoimy przed dylematem jak postąpić. Postaramy się rozwiać wątpliwości. Czytaj Więcej

Rodzina

Rodzina partnera Rodzina partnera Nie bez powodu stare powiedzenie głosi: chcesz wiedzieć, jakim będzie mężem, poznaj jego rodzinę. Czytaj Więcej

Rodzina

Niebezpieczne imprezy Niebezpieczne imprezy 8 GODZIN -po takim czasie od zażycia substancja GHB znika z krwi, a po 12 nie wykaże jej nawet badanie moczu. Czytaj Więcej

Rodzina

Walka o alimenty Walka o alimenty Mimo wyroku sądu, nie dostajesz należnych ci pieniędzy? Nie poddawaj się! Ekspert wyjaśnia, co zrobić krok po kroku, by dłużnik w końcu zaczął płacić! Czytaj Więcej

Rodzina

Niezbezpieczeństwa w sieci Niezbezpieczeństwa w sieci Większość rodziców boi się, że ich dzieci surfujące w sieci spotka coś złego. Radzimy, jak możemy je przed tym ustrzec. Czytaj Więcej

Rodzina

Zabawy dla dziecka Zabawy dla dziecka Latem zachęcaj malca do aktywności, które wspomagają jego rozwój. Oto kilka z nich. Czytaj Więcej

Rodzina

Zasady pielęgnacji niemowląt Zasady pielęgnacji niemowląt Nawet, jeśli wydaje Ci się, że pielęgnacja małego dziecka jest super łatwa... Czytaj Więcej

Najnowsze

Spaghetti z klopsikami Spaghetti z klopsikami
Proste napoje i przekąski Proste napoje i przekąski
4 szybkie i kolorowe dania 4 szybkie i kolorowe dania
Jak zadbać o dom? Jak zadbać o dom?
7 trików na pozbycie się złości 7 trików na pozbycie się złości
Jak poskromić złość? Jak poskromić złość?
6 nawyków pomocnych przy częstym podróżowaniu 6 nawyków pomocnych przy częstym podróżowaniu
5 rad na poprawę urody 5 rad na poprawę urody
5 modnych domowych nawyków 5 modnych domowych nawyków
5 wiosennych zmian w życiu 5 wiosennych zmian w życiu
Jeannette Kalyta Jeannette Kalyta
Emma Kiworkowa Emma Kiworkowa
Jak wykonać plecionki? Jak wykonać plecionki?
Nowoczesna klinika urody Nowoczesna klinika urody
Problem z cieniami pod oczami? Problem z cieniami pod oczami?
Czy używać mleczka do włosów? Czy używać mleczka do włosów?
Jak przygotować nogi na lato? Jak przygotować nogi na lato?
Savoir Vivre w codziennych sytuacjach Savoir Vivre w codziennych sytuacjach
Wpływ kredytów na dzieci Wpływ kredytów na dzieci
Wspólny, małżeński kredyt w banku Wspólny, małżeński kredyt w banku
Frankowiczka wygrała z nieuczciwym bankiem Frankowiczka wygrała z nieuczciwym bankiem
Odczucia wobec bezdomnych Odczucia wobec bezdomnych
Babcia za kierownicą! Babcia za kierownicą!
Praca kobiety w policji Praca kobiety w policji
Hity na lato 2017! Hity na lato 2017!
Jakie okulary do jakiej twarzy? Jakie okulary do jakiej twarzy?
Topowa kreacyjna letnia kolekcja Topowa kreacyjna letnia kolekcja
Joanna Żółkowska i Paulina Holtz Joanna Żółkowska i Paulina Holtz
Barbara i Małgorzata Bursztynowicz Barbara i Małgorzata Bursztynowicz
Horoskop na lipiec 2017 Horoskop na lipiec 2017
Gwarancja czy reklamacja? Gwarancja czy reklamacja?
Dlaczego nie robić dzieciom zdjęć? Dlaczego nie robić dzieciom zdjęć?
Z dobrej zabawy, paskudna afera Z dobrej zabawy, paskudna afera
Kwiaty do domu na nowy rok Kwiaty do domu na nowy rok
Jak nie chorować? Jak nie chorować?
Czym jest terapia hormonalna? Czym jest terapia hormonalna?
Chński horoskop 2017 Chński horoskop 2017
Jak szybko uspokoić swoje emocje? Jak szybko uspokoić swoje emocje?
Jak polubić nowego szefa? Jak polubić nowego szefa?
10 życiowych trików 10 życiowych trików